A könyvgyűjtés szenvedélye

Régi könyvgyűjtők
Könyv árverés
Újabban Olaszországban is nagyon általánossá vált a könyvgyűjtés szenvedélye, s ezzel együtt az olasz ódon-könyvkereskedés is bámulatosan fejlődött.

Pesti Napló, 1897. február (48. évfolyam, 32-59. szám) 1897-02-20 / 51. szám

Újabban Olaszországban is nagyon általánossá vált a könyvgyűjtés szenvedélye, s ezzel együtt az olasz ódon-könyvkereskedés is bámulatosan fejlődött. A német irodalom termékein kívül a milánói és római piac bátran versenyezhet olcsóság tekintetében a lipcsei könyvpiaccal. Hogy mégis Németországból áramlanak be Magyarországba a francia, angol, sőt még az olasz könyvek is, annak a Németországgal kötött kedvező kereskedelmi és postaszerződés az egyedüli oka. S csodálatos, hogy bármennyire fejlődik is a könyvgyűjtés és a könyvkereskedelem Olaszországban, a legteljesebb és legértékesebb Dante-könyvtár mégis Drezdában van.

Vannak olyan könyvgyűjtők is, akik csupa szeszélyből hódolnak ennek a nemes szenvedélynek. Van aki csak foliánsokat gyűjt, van aki csak a kötés kedvéért gyűjti a könyveket, Albrecht professzor pedig harminc éven át csak azért gyűjtött könyveket, hogy bebizonyíthassa, hogy Lessing volt a világ legnagyobb plagizátora.

Az ilyen szeszélyes gyűjtőket a lelkiismeretlen antikváriusok természetesen tőlük telhetőleg

zsarolják. Ezt rendesen sejti is az áldozat, az igazi könyvgyűjtő éppen ezért vásárol egyszerre 3—4 kereskedőnél, hogy összehasonlításokat tehessen, s valóban évekig kell kipróbálni egy-egy antikvárius szolidságát. A könyvbarát pedig a neki nagyon drágára tartott könyvet egy harmadik emberrel gyakran igen olcsóért megvásároltathatja.

Ezen a bajon van hivatva segíteni a könyv-aukció, mely a külföldön nagyon divatos. Ha az antikvárius hozzájut egy nagy könyvtárhoz, kinyomatja a könyvek jegyzékét — árak nélkül, s a jegyzéket megküldi a rendes vásárlóinak. A vevő azután kínál a könyvért annyit, mennyit neki az a könyv megér, s azért a pénzért a nyilvános árverésen rendesen hozzá is jut. Ezeket az aukciókat nálunk, Magyarországon is jó volna meghonosítani. A magyar könyvbarátok akkor sokkal könnyebben kiegészíthetnék a gyűjteményeiket s a nyilvános könyvtárak is beszerezhetnék azokat a könyveket, amelyek eddig szégyenszemre hiányzanak belőlük. Például a félmillió könyvből álló nemzeti múzeumi könyvtárban a Magyar Tudományos Akadémia kiadványai közül alig van meg valami. Mert Magyarországon a nyilvános könyvtárak a legszenvedélytelenebb könyvgyűjtők.

Érdekes, hogy Magyarországon a legkeresettebb és legdrágább könyv a nemesi családok névjegyzéke. Egy teljes példányért 120—150 forintot is ígérnek, — pedig ezt a művet igen sok példányban nyomatták. Az Ipolyi-féle Magyar Mitológia, amelyet öt forint helyett ma hatvan forintjával keresnek, a példányok csekély száma miatt olyan drága. 

A magyar irodalom termékei különben alig szerepelnek az antikvárius bódékban. — Arany, Vörösmarty, Tompa, Eötvös műveinek az új példányai sem fogytak el, — nemhogy antikváriusoknál lehetne olcsón pénzért kapni. Úgy látszik, hogy Magyarország számára találták fel azt a közmondást, hogy «habent sua fata libelli».

Legújabb írásaink

Könyvbarátok — A Pesti Napló eredeti tárcája

Az «ódon könyvkereskedők» egyre fogynak Budapesten; a régi nagy cégek, amelyek még versenyezhettek a lipcsei, müncheni, frankfurti és bécsi antikváriusokkal, vagy becsukták boltjaikat vagy pedig visszahúzódtak a Belváros és a Lipótváros szűk utcáiba, ahol csak álmos könyveket árulnak a házmesternéknek, vagy ócska francia nyelvtanokat a szini-iskoláról álmodozó házmester-leányoknak. Sőt a régi Pestnek az első igazi antikváriuma ma már annyira «sülyedt», hogy csak uj könyveket árul, amelyeket bizományba kap a kiadóktól s kezdő írók és költők uj műveit — antikvár árakon.

Olcsóbbá lett unikum

Párisban a napokban árverezték el Cousin híres könyvgyűjtő gyűjteményét. Összesen 136,192 frank folyt be az értékes könyvekért és ritka kéziratokért.

A könyvgyűjtés szenvedélye

Újabban Olaszországban is nagyon általánossá vált a könyvgyűjtés szenvedélye, s ezzel együtt az olasz ódon-könyvkereskedés is bámulatosan fejlődött.

A könyv mániákusai

A könyv gyűjtése szép szenvedelem, ha módjával teszik, így például nagy hírnévre tett szert a francia Grolier, akinek exlibriszekkel ellátott könyvgyűjteménye páratlan a maga nemében.

Londoni könyvárverés

Londonban egy nemrégen tartott könyvárverésen több régi biblia rengeteg nagy áron kelt el.

Régi könyvgyűjtők

A könyv- és kéziratgyűjtés egykorú az Írás történetével: már a legrégibb időkben, a rómaiak és görögök idejében voltak könyvtárak. Később, midőn e birodalmak bukása után a művelődés terén hanyatlás állott be, természetesen a könyvek és igy a könyvtárak is ritkábbak lettek.

Gyakran ismételt kérdések

1. Tényleg minden könyvet megvesznek?

- Természetesen fizetni csak a továbbértékesíthető könyvekért tudunk, de igény szerint a többi könyvét is elszállítjuk.

2. Vidékre is eljönnek a könyvekért?

- Igen, de ez függ a könyvek mennyiségétől és a Budapesttől való távolságtól is.

3. Néhány tucat könyvért is házhoz jönnek?

- A helyszíni kiszállás minimum 100-200 db könyv esetén lehetséges.

4. Vásárolnak idegen nyelvű könyveket is?

- Igen, minden idegen nyelvű könyvet meg tudunk vásárolni.

5. Valóban egy-két nap alatt elszállítanak akár nagyobb mennyiségű könyvet is?

- Igen, lehetőség szerint minél gyorsabban megoldjuk a könyvek elszállítását.

6. Hétvégén is dolgoznak?

- Igen, időpont egyeztetést követően erre is van lehetőség.

7. Teljes hagyatékot is vásárolnak?

- Igen, a könyvek mellett antik tárgyakat is vásárolunk: festményt, porcelánt, antik bútort, speciális magángyűjteményeket - vagyis teljes polgári hagyatékot.

8. Lomtalanítást vállalnak-e?

- Igen, ebben is tudunk segíteni.